Odporúčam záťažovú deku pri boji s úzkosťou? (Zoras recenzia)

  1. Domov
  2. Blog
  3. Do života
  4. Odporúčam záťažovú deku pri boji s úzkosťou? (Zoras recenzia)

Najočakávanejší článok tejto zimy je tu! Kompletná recenzia záťažovej deky od Zoras, ktorú som vyše mesiaca testovala.

V tomto článku sa dozvieš:

  • Ako funguje záťažová deka
  • V akých prípadoch sa jej použitie odporúča.
  • Či skutočne pozorujem nejaké zmeny – úzkosť a spánok
  • Aké pozorujem jej výhody aj NEvýhody.
  • Ako si vybrať správnu veľkosť a váhu.
  • a ďalšie…

Pred pár rokmi sme mali v rodine dieťa s ťažkým ochorením mozgu a s epilepsiou. Problém so spánkom, nekoordinované pohyby, celková vývojová zaostalosť… Vtedy som sa prvý krát strela s niečím ako je záťažová deka. Samozrejme to bola len taká domáca improvizácia, s obrovskými rozdielmi od tej, o ktorej ti dneska poviem. Babka jej ušila dečku, do ktorej nasypala ryžu pre zaťaženie. Odvtedy pokojnejšie spávala a aj tiky mali o čosi miernejší priebeh.

Odvtedy som si na ňu spomenula niekoľko krát s tým, že by bolo fajn niečo podobné aj pre dospelých. A ono je! Úzkostnou poruchou trpím od pätnástich/šestnástich rokov, no diagnostikovaná mi bola len nedávno. Preto mám za sebou niekoľko rokov svojpomoci, kedy som štýlom pokus-omyl zistila čo pomáha keď je ozaj zle. Takzvané „zaľahnutie“ (keď si na teba niekto ľahne celou váhou a kopíruje tvoj obrys tela) by som dala hádam navrch zoznamu vecí, ktoré mi dokážu ukľudniť panický záchvat. A nie len mne. Minulé leto som to poradila pár deťom na tábore, ktoré buď mali podobný problém, alebo proste ťažko zaspávali na novom mieste, bez rodičov. Objatie, či úplné zaľahnutie pred spaním fungovalo spoľahlivo.

Začiatkom zimy som objavila záťažové deky od Zoras, ktoré momentálne využívajú okrem terapeutov aj nemocnice, domovy sociálnych služieb, či škôlky. Pochopiteľne som ich musela otestovať aj na sebe – a moje poznatky si nenechám pre seba! Poďme sa pozrieť ako ich hodnotím po vyše mesiaci…

Pozn.: Ja mám 8kg farby Space grey v rozmeroch 155×220 cm.

Na stránke majú uvedené, že sú dobrým pomocníkom najmä pri týchto diagnózach:
Poruchy spánku, nespavosť, ADD a ADHD, stres, Aspergerov syndróm a autizmus, Syndróm nepokojných nôh, ktorý môže byť spôsobený aj chemoterapiou alebo menopauzou, Úzkosť a panické záchvaty, vnútorné alebo telesné napätie, poruchy senzorickej integrácie, Alzheimer a Parkinson, Demencia.

Ako funguje?

Podstatou záťažových prikrývok je stimulácia hlbokým dotykom. Takéto dotyky terapeuticky pôsobia na tlakové body, ktoré máme rozmiestnené po celom tele. Tlaková stimulácia týchto bodov prispieva k zlepšeniu nálady, väčšiemu uvoľneniu a kvalitnejšiemu spánku.

Lepšia produkcia serotonínu a znížená hladina stresového hormónu kortizolu zároveň pomáha aj pri regulácii krvného tlaku a srdcového tepu. Kvalitný celonočný spánok, alebo upokojujúce poobedné zdriemnutie, majú dlhodobé pozitívne účinky pre tvoje fyzické aj psychické zdravie.

Výhody:

  • Sklenené mikroguličky sú všité do pravidelných komôrok a záťaž prikrývky je tak stále rovnomerne rozmiestnená.
  • Po noci pod Gravity Blankets sa cítim oddýchnutá po fyzickej aj psychickej stránke.
  • Aj robenie skúšky na VŠ (online) sa zdá bezpečnejšie keď som zabalená v deke.
  • Vhodná alternatíva k objatiu svojej polovičky, ktorá je momentálne mimo domu.
  • Obliečka je veľmi príjemná a hebká na dotyk. Z jednej strany je vyrobená z prešívaného velúru, z druhej má jemnú minky-flisovú tkaninu.
  • Vnútro je ušité zo 100% organickej bavlny. Mäkkú výplň paplóna tvorí 68% bavlna a 32% polyesterové vlákna.
  • Rodinná firma – také ja mám rada! A navyše vyrábajú pomerne lokálne – guličky v ČR,

Je mi jasné, že nič nemá iba svetlé stránky. A chcem aby tento článok bol čo najpresnejší a najautentickejší. Preto nižšie spomínam aj nejaké tie nevýhody…

Nevýhody:

  • Obliečka, s ktorou deka automaticky prichádza je síce veľmi príjemná na dotyk, no zdá sa mi príliš teplá na letné mesiace.
  • Skutočne váži pár kíl. Takže ak si myslíš že ju odnesieš v batohu vlakom na intrák, čaká ťa náročná cesta. 😀

Žiadnu väčšiu nevýhodu alebo nedostatok som počas môjho vyše mesačného testovania nezistila. A čo sa týka toho, že bude pod dekou príliš teplo, v Zoras to už vyriešili – dá sa dokúpiť letná obliečka.

Ako sa cítim po prvom mesiaci…

V manuáli, ktorý prišiel spolu s dekou sa píše, že sa ňou mám zakrývať postupne… Prvé dni len na 15 minút denne, potom na hodinu, dve, a až po troch týždňoch sa odporúča celá noc. Samozrejme že som bola príliš nadšená a nejak pod ňou nocovala hneď prvý večer. Pamätám si, že som sa ráno zobudila z ničoho nič, rozpleštila oči a bola v šoku že už je ráno.

Musím povedať, že som nemávala problém so spánkom v zmysle že by som sa v noci budila, to skôr nad ránom. A potom (le)hnila v posteli aj dve hodiny po zobudení lebo sa mi proste nechce/nedá sa vstať. Samozrejme že zo mňa po mesiaci nie je vyslovene ranné vtáča, ale vstáva sa mi oveľa ľahšie. Ľahšie, rýchlejšie a menej namosúrená.

Taktiež patrím medzi tých ľudí, ktorí niečím musia byť zakrytí aj keby bolo sebeväčšie teplo. Pri pozeraní filmu, čítaní knihy alebo práce za počítačom. Deky boli odjakživa moja druhá koža. Aj v škole. Zabalená v deke som sa na hodinách cítila jednoducho bezpečnejšie. Rovnako tak tomu je aj pri Gravity Blankets, len teda je ten pocit ešte zosilnený vďaka väčšej váhe.

Ako som už spomínala, mám 8kg deku v rozmere 155×220 cm no pri mojej výške (170cm) by bohato stačil aj menší rozmer. Ak nevieš akú kombináciu váhy a rozmeru si vybrať, kryjem ti chrbát…

Pár rád ako vybrať správnu záťažovú deku

Na webe Gravity Blankets momentálne ponúkajú 5 rozdielnych hmotností od 4kg do 12kg. Odporúča sa, aby deka bola 10% hmotnosti daného človeka. Takže ak vážiš 60kg, je pre teba vhodná 6kg deka. Každý človek je ale individuálny a je možné že sa ti bude zdať príliš ľahká alebo naopak príliš ťažká. Vo firme s tým rátajú, a do 28 dní od doručenia ti ju radi vymenia za takú, aká ti bude vyhovovať.

Čo sa týka veľkosti, máš na výber z dvoch možností – 135x200cm a 155x220cm. Väčší rozmer by som odporučila vyšším ľuďom, menší samozrejme nižším. Ak však objednávaš tú väčšiu možnosť, siahni aj po väčšej váhe. Jej hmotnosť je totiž rovnomerne rozložená po celej deke, a tak sa ti bude 8kg zdať ako 6kg. No a farbu už nechám na tebe. 😉

Zhrnutie

Záťažové deky majú jednoznačne pozitívny vplyv na kvalitu spánku ale aj duševnú pohodu. Samozrejme tvoje problémy nevyriešia, a ani ťa nevyliečia. No u mňa je to nenahraditeľný pomocník pri regenerácii (aj duševnej) po ťažkom dni, ukľudnení počas stresujúcej chvíle či záchvatu paniky. Jedným slovom: odporúčam.

Prečítaj si aj: