3 profi tipy ako zaujať životopisom

  1. Domov
  2. Blog
  3. Marketing
  4. 3 profi tipy ako zaujať životopisom

Vžime sa na chvíľu do kože ľudí, ktorí majú na starosť prijímanie nových zamestnancov. Denne ich rukami prejdú desiatky životopisov. Desiatky vizuálne identických CVčiek, z ktorých si zapamätajú len tie “naj”. Naj-lepšie, ale aj naj-horšie. Alebo nejakým spôsobom iné. Napríklad tie, ktoré patria niekomu so zahraničným menom, tie ktoré sú takmer prázdne, napísané rukou na papieri, alebo tie, kde má uchádzač  veľmi jedinečnú skúsenosť. Trebárs, že pracoval v Googli.

No a keďže nikto sa nerodí s portfóliom skvelých skúseností, musíme sa naučiť ako sa predať. Ako spraviť zo seba toho, ktorého si zapamätajú a budú chcieť viac spoznať.

V článku dostaneš odpovede na nasledujúce otázky:

  • Ako spracovať životopis aj bez predchádzajúcich skúseností?
  • Má zmysel písať motivačné listy?
  • Kde sa dá spraviť pekný životopis bez grafického programu?
  • Je fotografia v CV nevyhnutná?
  • A aj prečo odporúčam dať na CV fotku z prírody.

Životopis – čo spraviť aby nezapadol medzi ostatnými

Či hľadáš TPP alebo len víkendovú brigádu popri škole, existuje jednoduchý spôsob ako môžeš zaujať ešte pred pohovorom. Reč je o dizajnovom CV. Takom, ktoré už na prvý pohľad zaujme a na pohovore ťa privítajú so slovami “to ste vy, tá s tým pekným CV, však”? A áno, toto sa mi stalo 4 roky dozadu. Navyše teraz na to ani nepotrebuješ ovládať žiaden grafický program. Existuje totiž online platforma na vytvorenie dizajnového životopisu do pár minút. 

Na cvapp.cz si vytvoríš svoj vlastný pekný životopis pomocou šablón, ktoré jednoducho len prepíšeš na svoje údaje, prípadne zmeníš ich farbu. No a keďže dizajn síce pomôže, ale nie je to všetko, nájdeš tam aj vzorové životopisy pre najčastejšie profesie.

Ako zapracovať tvoje skúsenosti do životopisu?

Máš veľa skúseností? Super. A aj keď chápem že si na svoje úspechy hrdý, štvorstranové CV nikto čítať nebude. Teda možno bude, ale preventívne ho poďme skrátiť. Sprav si viacero verzií životopisov podľa toho, na akú prácu sa hlásiš. To znamená, že vyberieš tvoje najrelevantnejšie skúsenosti a schopnosti k danej pozícii. Vedieť prioritizovať je taktiež schopnosť, ktorú zamestnávatelia ocenia naprieč všetkými odbormi. Roznos novín v 13tich rokoch už napríklad nie je moc relevantný pri hľadaní práci po 30tke niekde v laboratóriu.

Máš málo skúseností? Nevadí. Pri prvých študentských brigádach ešte do CV môžeš zahrnúť aj tvoje voľnočasové aktivity. Hranie na hudobnom nástroji, šport, či sledovanie dokumentárnych filmov. Aj takéto veci zamestnávateľovi ukážu, že síce nemáš skúsenosti, si aktívny a cieľavedomý. Pokojne môžeš zahrnúť aj účasti na rôznych školských súťažiach. Avšak neklam. Mať poloprázdne CV môže byť strašidelné, no nie je to strašidelnejšie ako ísť na pohovor a byť odhalený pri klamstve. Aj keby to bolo len o tom aký žáner kníh čítaš.

Počul si o projekte Mladí a úspešní? Na uvedenom linku si prečítaj čo to je skutočne zač, a prečo sa od toho držím ďaleko.

Motivačný list – čo zahrnúť, a má zmysel ho vôbec písať?

Hore ruku, kto si spomína ako na strednej škole museli písať za domácu úlohu motivačné listy. V zadaní pravdepodobne stálo, že máš aplikovať informácie zo životopisu na pracovnú ponuku na ktorú reaguješ. Pri veľkom množstve záujemcov však zamestnávateľ či HR agentúra nedokáže prečítať aj každý jeden motivačný list čo príde spolu so životopisom. Pri posudzovaní tvojej žiadosti sa najprv číta krátky sprievodný text, potom životopis a až potom (ak vôbec) motivačný list.

Navyše to najdôležitejšie z motivačného listu by si mal dokázať skrátiť a vypichnúť už v sprievodnom liste – v texte mailu. Ten by mal obsahovať 

  • Link na ponuku na ktorú reaguješ. 
  • Spomenutie tvojej predchádzajúcej práce, ktorá je podobná s tou, na ktorú sa hlásiš.
  • Aspoň jeden dôvod prečo ťa zaujala práve ponuka tejto firmy.
  • Prepojenie tvojho života s ich firmou, niečo čo máte obaja spoločné. Zaujmeš tým, môžete to použiť ako small talk na pohovore. No neznamená to vychváliť danú firmu do nebies (pokiaľ to nie je úprimné, a nesnívaš o nich od kedy si vedel chodiť)
  • Výzva na akciu ktorú chceš, aby urobili. Väčšinou to býva formulka “viac informácií nájdete v priloženom životopise, prípadne ich rád doplním na osobnom stretnutí”. Ale môžeš si ju upraviť aj na niečo trúfalejšie, napríklad “dúfam, že do skorého videnia”.

Z môjho pohľadu sú teda motivačné listy zdĺhavé, neprinášajú nové informácie a sú v konečnom dôsledku zbytočné. Stáva sa však, že firma vo svojej ponuke uvedie, že požadujú zaslať aj motivačný list. V tomto prípade ho teda rozhodne napíš do osobitného dokumentu, nie len do tela mailu. Ak chceš pár bonusových bodov, zlaď ho vizuálne s tvojim CV. Napríklad priamo na cvapp.cz

Fotografia v CV – profi zo štúdia alebo stačí aj selfie?

Na strednej škole ťa pravdepodobne učili, že v životopise fotografia nie je potrebná. A ak ju tam už chceš dať, mala by byť profesionálne odfotená, ideálne v ateliéry. Zatiaľ čo je pravda, že v niektorých zamestnaniach tvoj výzor nie je vôbec dôležitý, fotografia dodá tvojmu životopisu osobnosť. Už to nie je len nejaký súbor znalostí a skúseností. Už má ľudskú tvár. Takže aj keď sa hlásiš na pozíciu za pás do továrne, a nie na žiadneho reprezentanta firmy, fotografiu by som nevynechávala.

Akú ale vybrať? Ako som už spomínala, pre fotku do životopisu sa nemusíš objednávať k profi fotografovi. Úplne bude stačiť doma odfotená, ktorá však spĺňa nasledovné kritériá:

  • Je ti vidno do tváre. Môžeš byť natočený jemne z profilu, ale rozhodne si tvár nezakrývaj rukami, telefónom či nedajbože Snapchat filtrom.
  • Je aktuálna. Niekto starne (ehm. dozrieva) rýchlejšie, niekto pomalšie. Pokiaľ na danej fotke vyzeráš rovnako ako teraz, nech je kludne aj tri roky stará. Avšak v prípade zmeny farby vlasov, či výraznému rozdielu v tvojej váhe, odfoť sa opäť. Aj keby to bola fotka stará len pár týždňov. Rozumiem, že niekedy sa samy sebe páčime viac na fotkách z minulosti, no ozaj za to nestojí ten trapas a sklamanie, keď  prídeš na pohovor a zamestnávateľ ťa nespozná. A reálnosť je dôležitejšia ako nádherná fotka v CV.
  • Ukazuješ na nej časť svojej osobnosti. To znamená, že na fotku nenásilným spôsobom zakomponuješ časť svojich záľub. Rád chodíš na túry? Tak použi portrétovú foto z vrcholu s výhľadom. No nezabudni sa pred fotením vydýchať, haha. Rád varíš? Zapózuj s vareškou. Hráš na hudobný nástroj? Zakomponuj ho…

Ktorý z týchto tipov zapracuješ ako prvý? Daj mi vedieť dolu v komentároch. 

Prečítaj si aj: